prosument.org – reaktywacja

Pierwszy raz o prosumencie usłyszałem prawie 10 lat temu. Na jednej z konferencji, która dotyczyła przyszłości energetyki i transformacji energetycznej, prof. K. Żmijewski opowiadał o energetyce rozproszonej, w której prosument będzie odgrywał dominującą rolę. Wtedy to była pieśń przyszłości, jednak zafascynowany ideą energetyki obywatelskiej, w 2013 roku uruchomiłem stronę prosument.org. Niestety ówczesne realia tzn. brak uregulowań prawnych, brak zrozumienia wśród polityków a także duże koszty związane z inwestycją w mikroinstalacje OZE- na które pozwolić sobie mogła tylko nieliczna grupa pasjonatów- doprowadziły do tego, że po roku zawiesiłem projekt serwisu dla prosumentów na kilka ładnych lat.
Skupiłem się na innych moich projektach, obserwując z boku rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce. W 2015 roku pierwsza jaskółka w postaci tzw. ustawy o OZE doprowadziła do tego, że o energetyce prosumenckiej zaczeto mówić głośniej. Rok później dzięki poprawce prosumenckiej definicję prosumenta wprowadzono do nowelizacji ustawy o OZE i jednocześnie zaproponowano nowy system rozliczenia w formie opustu, który obowiązuje do dziś. Od tamtego momentu coś drgnęło, ale nadal rozwój instalacji prosumenckich szedł opornie. Koszt mikroinstalacji zwracał się po kilkunastu latach, nie było dostępu do łatwego finansowania inwestycji, a nieufność do prosumentów ze strony tzw. “big energy” była odczuwalna. Był to jednak początek rewolucji prosumenckiej w Polsce, która powoli zaczęła nabierać tempa.
Moim zdaniem, w 2019 roku nastąpił przełom. Minister Jadwiga Emilewicz kierując Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii przyczyniła się do szybkiego rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce. W tym czasie wprowadzono kolejną nowelizację do ustawy o OZE, dzięki której prosumentami mogli zostać także przedsiębiorcy, ulgę termomodernizacyjną na mikroinstalacje prosumenckie, a także program “Mój prąd” realizowany przez NFOŚiGW, który wywołał istny boom na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych.
Dobry czas dla prosumentów spowodował, że postanowiłem reaktywować projekt prosument.org
Reaktywacja serwisu, przypada w mikołajki, więc mam nadzieję, że będzie fajnym prezentem dla tych wszystkich, którzy są lub zamierzają zostać prosumentami. Dodatkowo, zbiega się w czasie ze zmianami w rządzie, gdzie powołano nowe Ministerstwo Klimatu, z ministrem Michałem Kurtyką na czele, które ma odpowiadać za rozwój energetyki prosumenckiej. Mam wielką nadzieję, że teraz rewolucja prosumencka jeszcze bardziej przyspieszy.
Edukacja, to najważniejsze zadanie serwisu
Jestem przekonany , że dla rozwoju energetyki prosumenckiej najważniejsza jest edukacja i przekazywanie wiedzy w przystępny sposób. Rozwój energetyki rozproszonej musi opierać się na jasnych analizach ekonomicznych, pokazujących korzyści z wykorzystania odnawialnych źródeł energii- głównie finansowe, ale i ekologiczne. Z doświadczenia wiem, że dla inwestora najważniejszy jest okres zwrotu inwestycji, bo jest to główny czynnik determinujący podęcie decyzji o instalowaniu OZE przez gospodarstwa domowe, rolników czy przedsiębiorców.
Świat bardzo szybko się zmienia, a nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju energetyki prosumenckiej. Dziś największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów magazynowania energii elektrycznej dla prosumentów. Dodatkowo prosumenci powinni dążyć do redukcji zużycia energii elektrycznej, poprzez zastosowanie energooszczędnych urządzeń agd czy oświetlenia, termomodernizacji i optymalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem domu i ciepłej wody. Ważne są też technologie wspomagające , takie jak inteligentny dom, który pomaga zarządzać urządzeniami i zużyciem energii w domu, co również wpływa na poprawę efektywności energetycznej.
Serwis prosument.org jest moim prywatnym projektem, który będzie sukcesywnie rozwijany. Chciałbym jednak, żeby platforma- oprócz informacji dla prosumentów- była również platformą wymiany wiedzy i dała możliwość wypowiedzenia się specjalistom i entuzjastom energetyki prosumenckiej w strefie blogowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu.
Planów związanych z serwisem jest wiele, a życie je zweryfikuje. Zachęcam do czytania, polubienia serwisu w profilach społecznościowych oraz subskrybcji newslettera, w którym będę wysyłać aktualne informacjach z serwisu.
Miłej lektury.
Mam świadomość, że serwis w niektórych miejscach wymaga poprawy i uzupełnienia, ale dajcie mi trochę czasu. Wszelkie uwagi proszę kierować do mnie poprzez formularze kontaktowe na stronie.