Jak zostać prosumentem

Kim jest Prosument

Prosument – to jednocześnie producent i świadomy konsument produktów i usług, a idea prosumentyzmu (prosumpcji) pojawiła się już w latach osiemdziesiątych w książce “The Third Wave” Alvina Tofflera, amerykańskiego pisarza i futurysty.

definicja prosument

W ostatnich latach szybki rozwój fotowoltaiki i  innych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii przyczynił się do rozwoju energetyki obywatelskiej, gdzie prosument jest jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej i ciepła w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Rozwój energetyki prosumenckiej, która w dłuższym okresie czasu będzie dążyła do samowystarczalności energetycznej prosumentów, powiązany jest także z rozwojem budownictwa zeroenergetycznego i pasywnego, magazynowania energii i elektromobilności, domów inteligentnych czy urządzeń energooszczędnych i oświetlenia. W Polsce obserwujemy wzrost mikroinstalacji prosumenckich od 2016 roku, kiedy w nowelizacji ustawy o OZE, wprowadzono definicję prosumenta i system wsparcia w postaci opustów. Od 2019 roku prosumentami mogą zostać również przedsiębiorcy, którzy korzystają z mikroinstalacji do 50 kWp.

Historia rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce

Pierwszym krokiem ku rozwojowi energetyki prosumenckiej w Polsce była Ustawa o odnawialnych źródłach energii (tzw. ustawa o OZE) z dnia 20 lutego 2015 roku, której celem było zagwarantowanie trwałego rozwoju gospodarki energetycznej przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Wprowadzała mechanizmy wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE, ze szczególnym uwzględnieniem generacji rozproszonej , opartej o lokalne zasoby OZE. Dzięki wprowadzonej  tzw. poprawki prosumenckiej, w ustawie znalazło się wsparcie dla mikroinstalacji i prosumentów w postaci systemu taryf gwarantowanych (FIT – feed-in tariff).  Poprawka prosumencka wywołała wiele emocji wśród polityków m.in dotyczących zgodności z zasadami pomocy publicznej. Ostatecznie Ustawa została podpisana i weszła w życie w dniu 4 maja 2015 r. z wyjątkiem części przepisów m.in. dotyczących nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii uregulowanego w Rozdziale 4 ustawy, która miała wejść z dniem 1 stycznia 2016 r. Praktycznie taryfy gwarantowane FIT dla prosumentów,  nie zostały wprowadzone.

W 2016 roku grupa posłów złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. Intencją wnioskodawców było m.in. wprowadzenie przejrzystych zasad w zakresie produkcji i konsumpcji energii elektrycznej przez prosumentów z mikroinstalacji i zmiany definicji instalacji OZE. Ustawa przeszła bardzo szybki proces legislacji, uchwalona została 22 czerwca 2016 roku i weszła w życie 1 lipca. Ustawa wprowadziła po raz pierwszy definicję prosumenta – odbiorcy końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Od tego momentu prosument nie mógł sprzedawać energii elektrycznej. Wprowadzono nowy rodzaj rozliczenie z zakładem energetycznym – opust, który obowiązuje do dzisiaj.

Kolejna nowelizacja ustawy o OZE,  z dnia 7 czerwca 2018 roku, wprowadziła dwie istotne zmiany dla prosumentów. Zwiększono maksymalną moc mikroinstalacji z 40 kW do 50 kW oraz prosumentów objęto podatkiem VAT. Pierwsza zmiana ma istotny wpływ na energetykę prosumencką (zwłaszcza pod kątem późniejszych nowelizacji rozszerzających model prosumencki na przedsiębiorców z sektora MŚP),  objęcie prosumentów VATem ma dla nich skutki podatkowe. Prosumenci (gospodarstwa domowe), którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, i nie osiągają obrotów wyższych niż 200 000 zł rocznie , mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT, natomiast przedsiębiorcy będący płatnikami VAT, muszą naliczyć należne podatki. Mechanizm wyliczenia podany jest w Interpelacja nr 28185 w sprawie podatku VAT i podatku akcyzowego od produkcji energii elektrycznej w prosumenckich instalacjach OZE, którą można znaleźć TUTAJ

Rok 2019 to czas kolejnych, pozytywnych zmian wpływających na rozwuj energetyki prosumenckiej w Polsce.:

  • 1 stycznia weszła w życie ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której można odliczyć inwestycje np. w instalacje fotowoltaiczne do 53 000 zł od podstawy opodatkowania PIT.
  • 13 stycznia ogłoszono program Energia Plus. Najważniejsze założenia programu to likwidacja barier legislacyjnych, poprawa wewnętrznych regulaminów sieci dystrybucyjnych, utworzenie instrumentów finansowych wspomagających OZE i rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców.
  • W lutym 2019 r., pod przewodnictwem minister Jadwigi Emilewicz rozpoczął działanie Międzyresortowy Zespół ds. Ułatwienia Inwestycji w Prosumenckie Instalacje Odnawialnych Źródeł Energii Elektrycznej. Jego celem było identyfikacja i konsekwentna likwidacja prawnych barier w rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej oraz wdrażania modelu prosumenckiego w zakresie produkcji energii elektrycznej.
  • 29 sierpnia 2019 r.  weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza Pakiet Prosumencki
  • 30 sierpnia 2019 r. rozpoczecie pierwszego naboru programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych “Mój prąd”
  • listopad 2019 ujednolicenie stawki VAT, dla gospodarstw domowych, na panele fotowoltaiczne do 8% bez względu na lokalizację instalacji.Działania MPiT na rzecz prosumentów

Tzw. Pakiet Prosumencki wprowadził m.in:

  • nową definicję „prosumenta energii odnawialnej” i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.
  • prosument wytwarza energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW).
  • przedsiębiorcy, którzy są prosumentami objęci zostają systemem opustów. Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Nadwyżki będą mogli „magazynować” w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.
  • Rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co umożliwia korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców.
  • zobowiazuje ministra ds. energii oraz ministra do spraw gospodarki do wydania, w porozumieniu, rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe zasady i procedurę przyłączania do sieci mikroinstalacji należących do prosumentów, jak również zakres i zasady bilansowania oraz rozliczeń z prosumentami.
  • rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji o mocy do 6,5 kW
  • możliwość lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne.

Aktualna definicja prosumenta zgodnie z ustawą o OZE

Art. 2 27a) prosument energii odnawialnej – odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 649 i 730);”

Aktualne uwarunkowania prawne w Polsce dla prosumentów energii elektrycznej

Zgodnie z ustawą OZE prosumentem jest podmiot, który spełnia wszystkie następujące warunki:

  • wytwarza energię elektryczną tylko z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji na własne potrzeby,
  • dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej,
  • jest odbiorcą końcowym (nie wykorzystuje energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej)
  • wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przeważającej działalności gospodarczej (dotyczy przedsiębiorców)

Prosumentami  mogą zostać: gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, samorządy  i jednostki samorządowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i sportowe, jednostki badawcze, nadleścictwa, fundacje i stowarzyszenia.

Rozliczenie energii elektrycznej z mikroinstalacji w formie opustu

System opustów obowiązujących w Polsce polega na tym , że w pierwszej kolejności wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystujemy na potrzeby własne, natomiast nadwyżki wprowadzamy do sieci elektroenergetycznej, gdzie jest ona “magazynowana”.  W momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię, prosument “odbiera” zmagazynowaną energię z sieci z uwzględnieniem opustu, ma na to 12 miesięcy. Wielkość opustu zależy od wielkości mikroinstalacji:

  • mikroinstalacja do 10 kW – prosument odbiera 0,8 kWh za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci,
  • mikroinstalacja powyżej 10 kW –  prosument odbiera 0,7 kWh za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci

Pozostałe wsparcie dla właścicieli mikroinstalacji wynikające z ustawy o OZE

  • brak wymogu koncesji na produkcję energii elektrycznej,
  • brak wymogu pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej (dla mikroinstalacji powyżej 6,5 kW wymagany jest projekt budowlany, a dla mikroinstalacji poniżej 6,5 kW nie ma takiego obowiązku),
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci oraz kosztów montażu licznika dwukierunkowego
  • ujednolicenie podatku VAT  do 8 % na mikroinstalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych i rolników montowanych na dachach domów i budynków gospodarczych oraz na gruncie,
  • wsparcie finansowe i ulgi podatkowe dla prosumentów
  • możliwość lokowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne.

Kierunki rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce

W 2019 roku firma EY przygotowała raport “Koncepcja zmian regulacji wspierających rozwój energetyki prosumenckiej” dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Główne propozycje zmian wynikających z raportu to tzw. “wirtualny prosument”, możliwość rozliczania opustów 1:1, zwiększenie okresu wsparcia do 25 lat oraz wsparcie klastrów energii i spółdzielni energetycznych przez JST.

Propozycje zmian Raport EY dla MPiT

Przewidywany efekt wdrożenia propozycji wynikających z raportu to moc mikroinstalacji prosumenckich w 2040 roku na poziomie 16,2 GW.

Rozwój energetyki prosumenckiej Raport EY dla MPiT

Raport do pobrania TUTAJ

Reklama



Reklama



Reklama



Reklama



Reklama



Reklama



Reklama



UDOSTĘPNIJ

Jak zostać prosumentem