Spółdzielnie energetyczne

Spółdzielnia energetyczna co to takiego ?

Instytucja Spółdzielni Energetycznej jeszcze do niedawna nie była znana w polskim prawie, jednak za sprawą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2019 r. poz. 1524), dodano autopoprawkę wprowadzającą przepisy pozwalające na rozwój spółdzielni energetycznych w Polsce.

Definicja spółdzielni energetycznej 

Spółdzielnia energetyczna jest spółdzielnią w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z dnia 4 października 2019 r. o spółdzielniach rolników, której przedmiot działalności polega na wytwarzaniu energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej.

 

Warunki założenia spółdzielni energetycznej

Spółdzielnie energetyczne mogą powstawać na:

  • obszarze gminy wiejskiej lub miejsko – wiejskiej w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej lub na obszarze nie więcej niż 3 tego rodzaju gminy bezpośrednio sąsiadujące ze sobą
  • obszarze jednego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub sieci dystrybucyjnej gazowej lub ciepłowniczej, zaopatrujących w energię elektryczną, biogaz lub ciepło wytwórców i odbiorców będących członkami tej spółdzielni, których instalacje są przyłączone do sieci danego operatora lub do danej sieci ciepłowniczej
  • obszar działania spółdzielni energetycznej ustala się na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców będących członkami tej spółdzielni do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej lub sieci dystrybucyjnej gazowej , lub sieci ciepłowniczej.

Spółdzielnia energetyczna może podjąć działalność po zamieszczeniu jej danych w wykazie spółdzielni energetycznych. Wykaz spółdzielni energetycznych prowadzi Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i publikowany jest na stronie internetowej KOWR.

Oprócz powyższych zapisów, aby spółdzielnia energetyczna mogła znaleźć się w wykazie musi łącznie spełnić następujące warunki:

  • liczba członków jest mniejsza niż 1000 
  • w przypadku gdy przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie:
    • energii elektrycznej, łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnych źródeł energii:
      • umożliwia pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70 % potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków,
      • nie przekracza 10 MW
    • ciepła, łączna moc osiągalna cieplna nie przekracza 30 MW,
    • biogazu, roczna wydajność wszystkich instalacji nie przekracza 40 mln m³.

Rozliczenie Spółdzielni Energetycznej ze sprzedawcą energii

Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacjach przez podmiot będący członkiem spółdzielni energetycznej i niebędący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców, a następnie wprowadzanie tej energii do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, która podlega rozliczeniu, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców.

W ramach preferencji, spółdzielnie energetyczne rozliczają się ze sprzedawcą energii w systemie prosumenckim, na podstawie opustów. Sprzedawca energii elektrycznej dokonuje rozliczenia energii, wprowadzonej i pobranej do sieci elektroenergetycznej, ze spółdzielnia energetyczną na podstawie danych pomiarowych pobranych przez OSD od wszystkich wytwórców i odbiorców energii elektrycznej zrzeszonych w spółdzielni elektrycznej. Rozliczenie odbywa si w stosunku ilościowym 1 do 0,6.

Model funkcjonowania spółdzielni energetycznych w Polsce

Nadwyżka wprowadzonej energii do sieci w stosunku do energii pobranej w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy (miesiąc), jednak rozliczeniu podlega tylko energia wprowadzona do sieci w okresie do 12 miesięcy.

Nadwyżką ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci przez wszystkich wytwórców i odbiorców energii elektrycznej spółdzielni energetycznej dysponuje sprzedawca, w celu pokrycia kosztów rozliczenia, w tym opłat.

Na potrzeby bilansowania handlowego, wszystkich wytwórców i odbiorców spółdzielni energetycznej uznaje się za odbiorcę. 

Zwolnienie z opłat

Od ilości energii elektrycznej rozliczonej, spółdzielnia energetyczna nie uiszcza opłat za usługę dystrybucji i opłat na rzecz sprzedawcy z tytułu jej rozliczenia. Ponadto w odniesieniu do ilości energii elektrycznej wytworzonej we wszystkich instalacjach OZE spółdzielni energetycznej, a następnie zużytej przez wszystkich odbiorców tej spółdzielni, w tym ilości energii rozliczonej, nie nalicza się i nie pobiera opłaty OZE, mocowej i kogeneracyjnej. Spółdzielnie energetyczne nie muszą także uzyskiwać świadectw pochodzenia w celu ich umorzenia, a także realizować obowiązków efektywności energetycznej. Dodatkowo, gdy łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji OZE  spółdzielni energetycznej nie przekracza 1 MW, energia elektryczna wytworzona i zużyta przez jej członków jest zwolniona z podatku akcyzowego.

 

Do pobrania:

USTAWA z dnia 19 lipca 2019r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Warunki zamieszczenia danych w wykazie spółdzielni energetycznych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR)

 

 

Reklama



Napisz do nas

    UDOSTĘPNIJ

    Spółdzielnie energetyczne